Списання кредиту/іпотеки за знищене війною майно

Наразі вітчизняне законодавство не передбачає особливого порядку звільнення платника за договором кредитування/іпотеки від його зобов’язань. Тим не менше, на початку червня до Верховної Ради надійшов законопроект, який дає надію особам, які втратили майно, за яке вони все ще сплачують кредит.

Як прокоментував цю ініціативу один з авторів проекту Данило Гетманцев, люди не повинні виплачувати борги за неіснуючий об’єкт. Водночас зауважимо, що проект знаходиться на початкових стадіях процесу прийняття, а отже в найближчі дні чи навіть тижні не слід очікувати на набрання чинності законом про звільнення від сплати кредиту.

Стандартний порядок списання боргу

У випадку неплатоспроможності боржника, фінансова установа, яка надала йому кошти, може анулювати борг і не нараховувати пеню за прострочення виплат. Такий спосіб застосовується в разі, якщо боржник не має місця роботи, джерела доходів, значних майнових цінностей. Відповідно, банк передбачає, що судова тяганина просто зобов’яже особу виплатити борг і пеню з грошей, яких у боржника немає, але поки суд визначить, які активи є в боржника і чи взагалі вони існують, пройде купа часу, а за представництво інтересів у суді треба платити. 

За загальним правилом, особа, яка не може виконувати свої зобов’язання, визнається судом банкрутом. Разом із тим банк не хоче приймати участі в таких процесах, а тому просто списує кредит на підставі довідки про безробіття та довідки про доходи. Це здійснюється шляхом укладання договору між боржником і банком.

Якщо в особи тимчасово немає можливості сплатити борг, вона може домовитися з банком про кредитні канікули або реструктуризацію боргу. Цей крок ми рекомендуємо для тих, чиє майно було знищене під час війни. Досягнувши згоди з банком про відтермінування чи полегшення своїх зобов’язань, Ви зможете дочекатися законодавчого закріплення особливої процедури списання боргу, про яку поговоримо нижче.

Ініційований проект порядку списання кредитів на знищене війною майно

Проект Закону України “Про підтримку позичальників” пропонує докорінні зміни законодавства, що призведуть до анулювання боргів за майном, яке було знищене. З відкритих джерел нам відомо, що законопроект пропонує наступні ключові положення:

  • залежно від місцезнаходження майна та фіксації пошкоджень кредит буде або “заморожено” до отримання передбачених законодавством компенсацій, або прощено;
  • це актуально у випадках, коли зруйноване єдине житло позичальника або його єдиний автомобіль;
  • податком на доходи фізичних осіб не оподатковується сума боргу платника податку за кредитом, що підлягає прощенню.

“Замороження” кредиту, тобто призупинення сплати за боргом, буде доступним у наступних випадках:

  • якщо майно розташоване на тимчасово окупованій території або на території проведення воєнних дій;
  • якщо майно знищене чи пошкоджене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.

“Замороження” діятиме до надання боржникові рівноцінного пошкодженому майна або його відновлення, ремонту за кошти окремих бюджетних фондів. Також держава може спрямувати кошти на погашення самої суми кредиту, тобто на виплату банку для уникнення колапсу банківської системи.

Важливо пам’ятати, що призупинення сплати за боргом передбачається лише для тих боржників, які на момент 23 лютого не мали прострочення сплати за кредитом.