Для спрощення податкового навантаження на час війни Верховна Рада прийняла Закон України від 1 квітня 2022 року № 2173-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо адміністрування податків у період воєнного, надзвичайного стану».

Згідно з нововведеннями, платники ЄП ІІІ групи (у тому числі, відповідні ФОПи) отримали можливість перейти на ставку 2% за умови подання відповідної заяви до Податкової. Даний крок суттєво полегшив роботу бізнесу та дозволив уникнути негативних економічних ефектів, хоча й вплинув на можливість наповнення Держбюджету за рахунок податкових платежів. Наразі в Комітетах Верховної Ради йдуть дискусії з приводу того, чи не варто відмінити ставку в 2%, головний аргумент «За» – позиція МВФ, який для продовження співпраці з Україною хоче бачити більше податкових надходжень до українського бюджету.

Наразі структура особливої системи оподаткування 2% передбачає автоматичне припинення цього правового режиму після скасування воєнного стану на території України. Платники єдиного податку ІІІ групи, які на день скасування воєнного стану на території України використовували ставку в 2%, з першого дня місяця, наступного за місяцем скасування воєнного стану:

– втрачають право на використання заниженої ставки

– автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до переходу на 2%.

Якщо воєнний стан буде скасовано 13 червня 2023 року, то з 1 липня 2023 року всі ФОП, що обрали 3-тю групу оподаткування зі ставкою 2%, автоматично вважатимуться платниками податку на попередній системі оподаткування (наприклад, 5%).

При цьому у Верховній Раді наразі зареєстровано законопроект №8401, яким буде передбачено автоматичне припинення ставки 2% з 1 липня цього року. Дана вимога передбачена домовленостями між Україною, США та МВФ і викладена у Меморандумі про економічну та фінансову політику Мінфіну України. Мета – реалізувати Механізм розширеного фінансування з МВФ і отримати 15,6 млрд. доларів США.

У даній частині ми підходимо до найважливішого: ФОП ІІІ групи, які стали платником податку в 2% з першого дня своєї державної реєстрації, після скасування воєнного стану автоматично перейдуть на загальну систему оподаткування (18% ПДФО, 1,5% воєнного збору, 22% ЄСВ). 

Для того, аби залишитися на спрощеній системі та уникнути автоматичного переходу на загальну систему оподаткування, варто зробити наступне: до 15 червня 2023 року подати заяву в Податкову про перехід з 1 липня зі ставки 2% на ставку 5%. У такому випадку, переведення на загальну систему не буде.