Нещодавно набрав чинності Закон України №2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану». Документ передбачає суттєві зміни процесів, пов’язаних зі сплатою податків, відповідальністю за несвоєчасне виконання податкового обов’язку, проведенням перевірок

Нововведення для платників єдиного податку під час дії воєнного стану

1. Статус платників єдиного податку під час воєнного стану та після його скасування

З 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України ФОП – платники єдиного податку першої та другої групи мають право не сплачувати єдиний податок.

Відсоткова ставка єдиного податку для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені Податковим кодексом, встановлюється у розмірі 2 відсотки доходу. 

Для обрання спрощеної системи зі ставкою 2%, суб’єкт господарювання подає до Управління Держподаткової служби за місцем податкової адреси відповідну заяву.

Платники ЄП третьої групи, які використовують оподаткування за ставкою 2%, подають до Управління Держподаткової служби податкову декларацію платника ЄП за податковий квартал із зазначенням суми помісячного доходу. Такі платники ЄП щомісяця до 15 числа сплачують авансовий внесок єдиного податку за підсумками попереднього календарного місяця.

Після припинення воєнного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які використовували оподаткування за ставкою 2%, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, і застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання системи оподаткування за ставкою 2%.

Звільняються від сплати ЄСВ за себе:

– ФОП як на спрощеній, та і на загальній системі оподаткування;

– самозайняті особи; 

– члени фермерського господарства. 

Ця норма починає діяти 1 березня 2022 року і припиняє дію через рік після закінчення воєнного стану.

2. Відповідальність платників єдиного податку за ставкою 2% за невиконання податкових обов’язків

Зазначені платники звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов’язків у разі виконання ними таких податкових обов’язків:

– реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

– подання звітності;

– сплата податків і зборів протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки;

– якщо граничний термін виконання податкового обов’язку припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2%.