На Кіпрі відбуваються серйозні зміни, що зроблять цю юрисдикцію менш привабливою для осіб, які особливо цінують приватність


1. Передумови

В рамках реалізації відповідних Директив ЄС, спрямованих на підвищення прозорості компаній, Кіпр запровадив зміни до законодавства, що стосується розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників через спеціальні публічні реєстри.


2. Хто визнається кінцевим бенефіціарним власником?

“Кінцевий бенефіціарний власник” – це будь-яка фізична особа, що володіє або контролює компанію та / або фізична особа, від імені якої здійснюється операція або ведеться діяльність. Кінцевим бенефіціарним власником є:

а) фізична особа, яка володіє або контролює юридичну особу через пряме або опосередковане володіння із достатнім відсотком частки або здійснює інший вирішальний контроль,

За умови, що:

– фізична особа володіє часткою у компанії, що перевищує 25% (пряме володіння);

– юридична особа володіє часткою у компанії що перевищує 25% та перебуває під контролем фізичної особи(непряме володіння).

б) посадова особа, коли не встановлено особу, яка є кінцевим бенефіціарним власником, або коли є сумніви в тому, що встановлена ​​особа є кінцевим бенефіціарним власником.


3. Строки та умови

Дедлайн подачі інформації про бенефіціарів – 16 вересня 2021 року. (можливе продовження строку до 12 березня 2022 року)

Інформацію про бенефіціарів зобов’язані подавати:

– Компанії, зареєстровані відповідно до ‘Companies Law Cap.113’

– Європейські публічні компанії з обмеженою відповідальністю

Інформацію про кінцевих бенефіціарним власників подає сама компанія та її посадові особи.

Надалі компанії повинні підтверджувати своїх бенефіціарних власників щороку з 1 по 31 грудня.


4. Інформація, що підлягає розкриттю

  • Ім’я, прізвище, дата народження, громадянство і адреса проживання бенефіціарів;
  • Характер і розмір частки бенефіціарів, або характер і розмір істотного впливу/контролю за допомогою інших засобів;
  • Номер документа, що посвідчує особу, із зазначенням типу документа і країни його видачі;
  • Дата внесення фізичної особи до реєстру як бенефіціара
  • Дата внесення змін до відомостей про фізичну особу або дата, коли фізична особа перестала бути бенефіціаром.

Якщо власником компанії є траст, фонд, акціонерне товариство чи інше подібне утворення, то подаються тільки дані цієї компанії, тобто, процедура розкриття кінцевого бенефіціарного власника закінчується на цьому рівні, й таким чином, фізичну особу – бенефіціара не буде розкрито.


5. Хто матиме доступ інформації, що розкривається?

В рамках тимчасового рішення доступ до інформації буде надано тільки компетентним органам Кіпру (Кіпрська асоціація адвокатів, Кіпрська комісія з цінних паперів і бірж, Інститут дипломованих громадських бухгалтерів Кіпру, Центральний банк, Відділ по боротьбі з відмиванням грошей, Митний і акцизний департамент, Поліція, Податковий департамент). Ці органи вже отримали доступ до Реєстру!

Іноземні держави не мають доступу, однак вони можуть отримати певну інформацію, запросивши її через органи влади Кіпру (немає жодної гарантії, що Кіпр не надасть її їм).

Пізніше реєстри стануть повністю відкритими, і будь-хто зможе отримати доступ до інформації про бенефіціарного власника, а також до характеру і обсягу частки бенефіціара в компанії за (умови сплати збору в розмірі 3,50 євро).


Автори: Євгеній Столярчук, Павло Хома