Загальні положення про оренду

Розглянемо універсальні дані про права наймача, наймодавця, умови проживання, сплати та припинення договору оренди.

Наведемо перелік головних положень:

  1. Якщо змінився власник житла, яке ви орендуєте, новий власник не може Вас виселити. На нього поширюється дія вже укладеного договору.
  2. Наймач може проживати в житлі. Будь-яка інша діяльність (підприємницька, виробнича) може бути підставою для припинення договору оренди. Тим не менш, якщо власник надав згоду на виготовлення коктейлів Молотова в приміщенні або перетворення його на склад гуманітарної допомоги, можна використовувати житло й у цих цілях.
  3. Наймач має право вселяти у житло інших осіб, але з умовами. У разі, якщо договором це не передбачено, наймач може вселити іншу особу в житло ЛИШЕ з дозволу наймодавця. 
  4. Капітальний ремонт житла зобов’язаний робити наймодавець. 
  5. Наймач має переважне право розриву договору оренди. При розриві угоди наймач зобов’язаний повідомити наймодавця про своє виселення. У іншому випадку, він буде змушений виплатити суму за проживання за 3 місяці.
  6. Наймодавець має можливість розірвати договір оренди цілого житла ВИКЛЮЧНО через суд. Підставами для такого розірвання можуть бути дії наймача щодо прострочення сплати коштів за оренду чи порушення інших умов договору. 

Особливості орендування під час війни

Головне питання наймачів:  “Чи треба сплачувати орендну плату?”. Пряма відповідь на питання – “ТАК”. Війна не звільняє особу від обов’язку перерахувати кошти. Тим не менш, якщо через війну Ви не маєте змоги сплатити суму (через закриття підприємства, знищення Ваших грошових активів, закриття відділень банків, тимчасову окупацію), Ви не понесете відповідальність за несвоєчасну сплату (у вигляді штрафу, пені).

Таким чином, наймач може не платити за своїм зобов’язанням, але лише на термін, коли він об’єктивно не може цього робити. Після відновлення можливості сплати наймач має перерахувати всю суму своєї заборгованості наймодавцеві. 

Звертаємо увагу, що спроби обвести навколо пальця наймодавця, відмова від сплати орендної плати, якщо у Вас є можливість сплатити кошти, можуть бути підставою для звернення наймодавця до суду.