Нововведенням Закону №466 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» є нова редакція статті 46 Податкового кодексу України («Податкова декларація (розрахунок)»).

Змінами до цієї статті передбачено, що відтепер окремі платники податку на прибуток (компанії, які відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом)* будуть фактично двічі подавати фінансову звітність до податкових органів: 

  • подання податкових декларацій разом із фінансовою звітністю у відповідні звітні періоди (календарні квартал, півріччя, три квартали, рік); 
  • подання до 10 червня року, наступного за звітним, річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом. 

Встановлення обов’язку подання річної фінансової звітності разом з аудиторським висновком викликало шквал стурбованих запитань у наших клієнтів – чи подавати аудиторський звіт до податкових органів, а якщо подавати – то коли? 

Такі питання зрозумілі, оскільки річний звітний період (2019 рік) уже минув, а Закон №466 набув чинності 23 травня 2020 року. До того ж, перехідні положення цього Закону не передбачали відстрочку набуття чинності нової редакції статті 46 Податкового кодексу України, а до 10 червня залишалось вкрай мало часу. 

Державна податкова служба України 4 червня 2020 року видала лист №8939/7/99-00-07-02-01-07, в якому надала роз’яснення щодо низки запитань, пов’язаних із Законом №466. Серед них також присутні відповіді, які стосуються необхідності та строків подання аудиторського звіту до податкових органів. 

Позиція ДПС підтвердила нашу позицію, про те що:

  • відтепер насправді існує необхідність подачі річної фінансової звітності разом з аудиторським звітом; 
  • вперше норму про подання до податкових органів фінансової звітності разом з аудиторських звітом буде застосовано у 2021 році, за підсумками 2020 звітного року;
  • подавати фінансову звітність разом з аудиторським звітом у 2020 році за 2019 звітний рік не потрібно, тому що даний звітний період (2019 рік) вже минув. 

Серйозних наслідків із впровадженням такої норми у майбутньому для платників податків ми не спостерігаємо, адже складання та оприлюднення аудиторського звіту на веб-сторінці для окремих категорій компаній/підприємств існувало і раніше. 

Проте в майбутньому буде важливо про це пам’ятати під час підготовки фінансової звітності та враховувати необхідність проходження аудиторської перевірки для її підтвердження.